Už naše babičky zavařovaly celkem běžně každé léto. A věděly proč. V zimě, kdy bylo potravin méně, stačilo zajít do sklepa a přinést skleničku slaďoučké marmelády nebo kompotu. Na chleba, na palačinky, do jogurtu. V mžiku bylo jídlo pestřejší.
Jaké ovoce můžeme zavařovat:
- jablka
- hrušky
- švestky
- broskve
- třešně
- meruňky
- ostružiny
Jaký je rozdíl mezi konzervováním a zavařováním
Zavařování – ovoce se vloží přímo do sklenice a zahřívá se v uzavřeném hrnci nebo troubě
Konzervování – ovoce se nejprve uvaří a až poté se vkládá do sklenic
Čisté sklenice
Na zavařování si pořiďte šroubovací sklenice. Před použitím musí být zcela čisté. Můžete je vyvařit nebo i vypláchnout alkoholem, například ovocnou pálenkou nebo rumem.
Tip: alkohol umí zlepšit trvanlivost zavařeniny
Jak vyladit k dokonalosti švestkový džem
Švestky posypte cukrem a nechte je přes noc odležet. K okyselení nepoužívejte kyselinu citronovou, ale pouze šťávu z čerstvého citronu. Výborná kombinace je švestka s vanilkou. Z pravého vanilkového lusku vydlabejte semínka a přimíchejte ke švestkám. Rázem tak povýšíte výslednou chuť o stupeň výš.
Trpělivost
Můžete mít sebelepší ingredience, dokonale vymyté sklenice, ale pokud během zavařování neustále někam odbíháte, může se stát, že výsledné dílo připálíte a veškerá snaha přijde vniveč. Proto si vyhraďte dostatek času a zavařujte s trpělivostí. Vše se vám vrátí, až si během chmurných dnů naberete lžičku té nejlepší marmelády.
Jahodový džem
Potřebujete:
- 1kg jahod
- 500g cukru
- šťáva z 1 citronu
Postup: jahody očistěte a pokrájejte na menší kousky. Nasypte je do kastrolu a zasypte cukrem. Jemně promíchejte. Kastrol přiklopte poklicí a dejte uležet přes noc do lednice. Ráno je rozmixujte a dejte vařit. Během vaření sbírejte pěnu. Objem by se měl zredukovat zhruba na polovinu. Přidejte citronovou šťávu a vařte dokud džem nezhoustne. Ještě horký ho nalijte do vyvařených sklenic, uzavřete a obraťte dnem vzhůru. Po 10 minutách skleničky obraťte a nechte na lince vystydnout. Džem vydrží 1 rok. Dobrou chuť.