Fotovoltaické elektrárny jsou zařízení, která mohou být instalována prakticky na každém objektu, kam dopadá sluneční záření. To znamená, že kromě rodinných domů či rekreačních chat lze toto zařízení instalovat i na střechy bytových domů. Toto řešení lze provést buď tak, že je zařízení součástí podílového spoluvlastnictví, kdy všichni přispívají na tyto investice, ale také získávají peníze z vyrobené elektřiny (z přebytků). Další možností je vznik tzv. Spolku zájemců o FVE, anebo se vytvoří Smlouva o společnosti bez právní osobnosti. Čtvrtá forma řešení FVE je u bytového družstva, tudíž je také toto zařízení v jeho vlastnictví. Každopádně ať už se uplatní jakákoli forma, vždy jde o smluvní záležitost, na které se musí vlastníci či spoluvlastníci objektu dohodnout.
Instalaci fotovoltaiky na bytové domy řeší novela energetického zákona s názvem Lex OZE I., která řeší výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů. Ta od roku 2023 značně zjednodušila postup instalace těchto zařízení, kdy není vysloveně nutný souhlas všech spoluvlastníků, u zařízení do padesáti kW není třeba stavební povolení, licence od ERÚ je nutná pouze u zařízení od 50 kWp a také není nutné mít jedno centrální odběrné místo v domě, takže mohou zařízení využívat i jednotlivé domácnosti s vlastními elektroměry.
Máte-li tedy zájem o fotovoltaickou elektrárnu s dotací, pak si vyhledejte specializovanou firmu, která vám poskytne potřebné informace a na domovní schůzi pak projednejte všechna pro a proti, zda je pro vás zařízení výhodné, jaké jsou možnosti, a zda do montáže fotovoltaické elektrárny investovat vaše společné peníze. Podotýkáme, že dům musí mít možnost sbírat energii ze Slunce v dostatečném rozsahu, tedy střecha by neměla být zastíněná jiným objektem, měla by být situována na jih, jihovýchod či jihozápad apod.