Přemýšlíte nad koupí nového počítače, či notebooku a stále plavete v SSD a HDD discích a jejich rozdíly? Dnes se vám pokusíme vysvětlit nejjednodušší cestou ty nejhlavnější rozdíly mezi oběma disky.
SSD disky (neboli Solid-state drive disk) jsou zařízení pro ukládání dat. Mezi jeho největší přednosti patří rychlost čtení a zápisu dat. Disky využívají paměťové čipy (podobně jako například flash paměti). Například, pokud bychom chtěli spustit hru uloženou na disku, bude rychlost načtení hry daleko rychlejší než u HDD disku. Další velkou výhodou těchto disků je jejich odolnost. Jsou méně náchylné k poruchám a snáze se čistí. I přes to, že mají mnoho kladných vlastností, nejsou tyto disky mnoho rozšířené a to zejména díky své ceně, která je oproti HDD podstatně vyšší (nicméně v posledním roce SSD podstatně zlevnili, tudíž se dá očekávat, jejich výrazné rozšířeni).
HDD disky (neboli Hard Disk Drive), jsou staršími a rozšířenějšími sourozenci SSD disků. Mezi jejich hlavní nevýhody patří zranitelnost disku a častá poruchovost. Další nevýhodou je pomalé čtení a zápis dat na disk (s čímž většina z nás má spoustu zkušeností). Dále disk potřebuje dělat defragmentace (přemisťování dat k sobě). Podstatou výhodou těchto disků je jejich cena, díky které jsou sále hojně využívány, ovšem dá se předpokládat, že budu postupně SSD disky vytlačeny.
Hybridní disky (SSHD) se skládá ze dvou částí a to ze SSD a z HDD. Nejvíce používané soubory jsou uloženy na SSD, ostatní pak na HDD. Výhodou je rychlé načítání často používaných dat, nevýhodou pak podstatně pomalejší načítaní dat, uložených na HDD. Další výhodou je cena – sice není tak nízká, jako samotné HDD, ale ani tak vysoká jako SSD. Dalším záporem je opět poruchovost. Spolehlivostí a funkčností se podobá spíše HDD.
Pokud si tedy vybíráte nové zařízení a máte dostatek finančních prostředků, ideálně sáhněte po SSD disku, zajisté neprohloupíte.