Cesta za vlastním bydlení je trnitá, mnohdy s nejasným cílem. Nástrah nás může potkat hned několik, vyjednávání s banku, podmínky úvěru, ztráta zaměstnání či osobní bankrot. Nebude se tu ale navzájem zbytečně strašit, je potřeba dodat, že hypotéka je jeden z úvěrových produktů, který se rozhodně vyplatí. I díky němu si můžeme plnit své dlouholeté cíle a plány a na rozdíl od spotřebitelských úvěrů má skutečně smysl.
Ještě než se rozhodneme k tomuto kroku do dospělosti a upíšeme se na několik desítek let dopředu, je dobré prozkoumat terén. Jako ani my lidé nejsme stejní, stejně je to i s bankovními poskytovateli a jejich úvěrovými produkty. Ano, i v bankovním sektoru je konkurence a tyt instituce se neustále snaží přicházet s výhodnějšími nabídkami svých bankovních produktů. Jenže i když si uděláme průzkum trhu a uzavřeme pro nás velmi výhodnou hypotéku, za pár let se už tak výhodně jevit nemusí. Výhodnost hypotéky je ovlivněna primárně roční výší úrokové sazby, která se mění v závislosti na ekonomické situaci. Zdánlivě výhodný úrok může být za několik let přemrštěný, nebo naopak. V tom prvním případě se vyplatí stávající hypoteční úvěr refinancovat.
Refinancování hypotéky je ve zkratce splacení aktuálního hypotečního úvěru úvěrem novým, který je ale sjednán za významně výhodnějších podmínek pro dlužníka. Kdy je ale ten správný čas refinancovat? Refinancování by se rozhodně nemělo uspěchat! Několik měsíců pře vypršením aktuálního fixního období, je dlužníkovi věřitel poslán nový návrh s podmínkami na další období. Pokud s takto nastavenými podmínkami souhlasí, nic nebrání k oboustranné dohodě. Dlužník i nadále splácí úvěr u daného věřitele za daných podmínek. V případě, kdy mu ale nově nastavená úroková sazba nevyhovuje, je ideální doba na refinancování. Předčasné splacení hypotečního úvěru je u nás v době fixace bez jakékoliv peněžní sankce.