Hypotéka je poměrně užitečná věc. Dáte do zástavy nějakou nemovitost, kterou vlastníte nebo vlastní třetí osoba a vstoupí s Vámi do smlouvy, a získáte poměrně nízkou úrokovou sazbu a spoustu peněz, jak to ale funguje doopravdy?
Jestliže můžete ručit nemovitostí, je to určitě výhodnější, ale kolik procent vlastně za nemovitost získáme? Jak se z toho vypočítá konečná suma? Každý by chtěl jistě dostat plnou hodnotu nemovitosti, čili sto procent, to je pochopitelné, že to by chtěl každý, ale není to možné.
Hypotéka, u které byste získali 100 % z hodnoty nemovitosti je zrušená. Takováto forma úvěru již bohužel neexistuje. Nenajdete ji ani pod jinými podobnými názvy. Zrušené jsou také názvy jako je hypotéka na 100%, 100 % hypotéka nebo hypotéka na 100 https://www.hypotekybezregistru.cz/a62-hypoteka-na-100-nebo-100-hypoteka-je-zrusena/.
Tyto informace vstoupily v platnost v roce 2017 na základě doporučení ČNB. Banky by tedy měly poskytovat maximálně hodnotu 90%.
Proč tomu tak je? Co to zapříčinilo?
ČNB doporučení vydala na základě nekontrolovatelného růstu cen nemovitostí a také na základě skutečnosti, že si půjčuje každý, kdo v podstatě může, jenom aby získal formou hypotéky plných 100% a nízkou úrokovou sazbu. Tomu všemu se snažili udělat přítrž.
Díky tomuto doporučení se omezí půjčování vysokých částek všem, kdo se chtějí zadlužit.
Neporostou ani nekontrolovatelně vysokým tempem nadále ceny nemovitostí. Praskne pomyslná bublina. Velká poptávka znamená, že hodnota nemovitostí roste a velká poptávka je uskutečněna tím, že si každý na nemovitost může vzít hypotéku a získal by plná procenta z její hodnoty a ještě nízkou úrokovou sazbu. To již v dnešní době není možné.
Nyní si každý musí dobře rozmyslet, jestli má zbylých 10% z vlastních zdrojů a kolik si vlastně potřebuje a chce půjčit.
ČNB nechce, aby se nadále zvyšovaly ceny nemovitostí, kvůli rostoucí poptávce a tak je to celkem logický krok.
Trh nemovitostí a ceny by se měly stabilizovat a tím se docílí ustálení kompletního trhu.