Zatímco kupujeme různé produkty na umývání rukou, těla, intimních partií a vlasů, je jejich opodstatnění vcelku jasné. Kdybychom používali mýdlo na vlasy, vysušovali by se. Intimní mýdla naopak mohou mít upravené pH, aby vyhovovalo dámským nebo pánským potřebám. Původ je ale stejný. Procesem saponifikace, kdy se smíchá tuk (tedy živočišný nebo rostlinný olej) a hydroxid sodný, vzniká mýdlo. Tento postup je tradiční a v některých případech je využíván i pro výrobu šampónu.
Výtažky z přírodních produktů
V poslední době se velmi rozmohl trend šetrnosti k přírodě (konečně!). Některé konvenční firmy proto využili příležitosti pro spuštění nových produktů, které mají „zelené“ obaly. Často na nich naleznete slovo vegan, přírodní nebo podobné slogany. Pokud je ale otočíte a zaměříte se na výčet ingrediencí, nestačíte se divit. Doporučuju, abyste se od tuby stranili, pokud najdete:
· Sodium Lauryl Sulfate (SLS)
· Ftaláty
· Diethanolamine (DEA)
· Parabeny
Šampony mohou být příčinou lupů, jelikož některé látky zanechávají nepříjemné residuum na vlasech i pokožce hlavy. Také zvolte jinou značku, pokud se vám vlasy často mastí nebo lámou. Nezapomeňte na dostatečnou hydrataci.
Tuhé šampóny
Další velkou módou jsou tuhé šampóny, které na první pohled vypadají jako mýdlo. Často jsou tvořeny právě procesem saponifikace tuku a hydroxidu, najdou se však i výjimky. Například firma Lush tyto „šampuky“, jak je sama nazývá, stlačuje z oleje a pelet sodium alkyl sulfátu, což je jemnější alternativa SLS a způsobuje pěnění. Některé šampuky jsou 2 v 1, mohou totiž obsahovat i kondicionér.
Soda a ocet
Pokud chcete jít nejpřírodnější cestou, kterou to jen jde, můžete zkusit metodu jedlé sody a octa. Většina z nás tyto ingredience již má doma. Jednoduše rozmíchejte lžičku sody v teplé vodě a vylijte do lahvičky, naneste na vlasty a smyjte. Následuje oplach konečků vlasů zředěným octem (nejlépe jablečným). Navrátí vlasům přirozené kyselejší pH a zneutralizuje tak zásadité působení sody.