MENU

S čím můžete počítat u betonového plotu

Každý majitel nemovitosti musí vyřešit její ohraničení vůči okolnímu terénu. Někde stačí mezi sousedy jen živý plot či pletivo, jinde musíte dbát na své zázemí a bezpečí a postavit tam zídku či přístavek. Jedním z přijatelných řešení je také betonový plot se dřevem.

rostlina na plotě

Benefity betonového oplocení

Je tenký – sloupky mají v průměru jen zhruba 15 cm a desky se vyrábí tenkostěnné, jejichž tloušťka je přibližně 5 cm. Nejde tedy o masivní betonový blok, který zabere obrovskou plochu na vašem pozemku. Pozor však na zdánlivý klam z hlediska hmotnosti, každá z desek váží necelý metrák a není tak snadné s nimi pracovat, zvláště ve větší výšce.

Výšku lze přizpůsobit – jednotlivé deskové segmenty jsou široké 50 cm, pokládají se na sebe a takto lze snadno přizpůsobit výšku oplocení vašim potřebám. Výhodou rovněž je, že se desky zasouvají mezi drážky ve sloupcích, a že je možné oplocení znovu rozebrat.

Rychle se staví – firma, která má patřičné zkušenosti, vám jej dokáže postavit třeba za víkend. Největší prodlevou je ukotvení sloupků do země a jejich zabetonování (beton v zemi musí zcela vytvrdnout). Vkládání desek mezi sloupky je pak velmi rychlé.

dřevěný plot

Je cenově přijatelný – ve srovnání s jinými materiály a technologiemi se jedná o levné řešení, jemuž také lidé dávají častěji přednost před cihlami, tvárnicemi, kamennými zídkami a sokly s dřevěnou výplní.

Má dlouhou životnost – při výstavbě se vždy počítá s tím, že půjde o řešení na několik desítek let. Jistě by nemělo význam stavět oplocení a po půl roce jej bourat a nahrazovat novým. Proto je také žádoucí pečlivě zvážit jeho vzhled, aby vám vyhovoval vzhledem k tomu, že na plot se díváte nejen ze své zahrady, ale mnohdy jej registrujete svým zrakem i při pohledu z okna. Okrajové části parcely bývají paradoxně nejvíce v zorném poli, kde mohou vyvolat buď příjemné pocity, nebo naopak náznak deprese.