Kolagen je velmi důležitou složkou naší kůže. Jedná se o protein, který dodává naší kůži mladistvý vzhled. Jak postupně věkem ubývá, začínají se objevovat nežádoucí vrásky. Proč ale kolagen z naší kůže postupně mizí a můžeme to nějak vůbec ovlivnit?
Jsou faktory, které ovlivnit nemůžeme a také ty, které ano. Pojďme se na ně nyní podívat.
UV záření
Studie prokázali, že existuje spojitost mezi snížením obsahu kolagenu v naší kůži a působením UV záření. UV paprsky ovlivňují kolagen tak, že dochází k jeho ztrátě. Jak se proti tomu ale bránit? UV záření se zcela vyhnout nemůžeme, jelikož ho produkuje slunce. Snažte se tedy před sluníčkem co nejvíce chránit. Nevycházejte z domu bez SPF krému, zejména na obličeji, kde je pokožka nejvíce náchylnější. Zbytek těla se snažte chránit taktéž krémem, nebo oblečením. Pokud to jde, nevystavujte se přímému slunci a na solárium rovnou zapomeňte.
Věk
Tohle je jeden z faktorů, který bohužel ovlivnit nedokážeme a je přirozené, že s tím, jak roste náš věk se i snižuje obsah kolagenu v kožních buňkách. U většiny lidí dochází k poklesu po 20. roce života. Proto také hodně z nich v této době začíná užívat potravinové doplňky collagenu, aby ztrátu alespoň trochu vynahradili. Ještě k větší ztrátě kolagenu dochází u žen po menopauze.
Kouření
Slyšeli jste už, že kouření způsobuje předčasné stárnutí? Je to tak a opět to souvisí s kolagenem. Kouření ho ovlivňuje v tom nejvíce negativním slova smyslu. Látky, obsažené v cigaretách poškozují kolagen a ten z vaší kůže uniká, jelikož snižují množství kyslíku, který jde do naší tkáně. Tkáň se poté nedokáže správně regenerovat. Proto je běžné, že kuřáci mají vrásky dříve než ti, kteří nekouří.
Genetika
Dalším neovlivnitelným faktorem je genetika. I ta hraje v případu kolagenu roli. Pokud tedy víte, že vaši rodiče a prarodiče neměli s vráskami problém dlouhá léta, bude to nejspíš u vás podobný případ. Jelikož je to věc, nad kterou úplně nemáte kontrolu, můžete se alespoň snaží vyvarovat dalším rizikovým faktorům, které by vaši pleť ještě zhoršili.